Zajęcia adaptacyjne dla dzieci rozpoczynających swoją przygodę w przedszkolu polegają na wejściu dzieci do konkretnej grupy, do której dziecko będzie uczęszczało.
Zajęcia te służą dzieciom, rodzicom i nauczycielkom. Dzieci oswajają się z miejscem, rówieśnikami i nauczycielkami, z którymi będą w grupie, a przedszkole będzie dla nich już znane i bliskie. Rodzice mają okazję poznać otoczenie, nauczycielki, sposób prowadzenia przez nie zajęć i zabaw z dziećmi, poznają klimat panujący w przedszkolu, nawiążą kontakty z innymi rodzicami, być może nawiążą się nowe znajomości przyjaźnie wśród dzieci i rodziców.
W celu przygotowania się do przyjścia do przedszkola polecamy zapoznanie się z poniższym artykułem napisanym przez naszych Specjalistów w Przedszkolu.
"Dziecko idzie do przedszkola – adaptacja - trudny okres dla dziecka i rodziców."
Rozpoczęcie przedszkola lub żłobka, to czasem trudny okres dla dzieci, ale też dla ich rodziców. Powierzenie innym opieki nad naszym kochanym dzieckiem nie zawsze jest chwilą łatwą.
Niektóre dzieci bardzo szybko adaptują się do nowej sytuacji, inne długo przeżywają rozstanie. Warto pamiętać, że to jak dziecko będzie radzić sobie w przedszkolu zależy również od naszej postawy . Rodzice przekonani o tym , że pójście dziecka do przedszkola to dobra decyzja, mający zaufanie do wychowawców z pewnością są mniej narażeni na kłopoty adaptacyjne swoich dzieci. Dużo zależy też od osobowości dziecka.
Każde dziecko jest inne. Jednym jest łatwiej, a innym trudniej, to najczęściej nie nasza wina , tylko kwestia osobowości dziecka. Warto jednak pamiętać o podstawowych zasadach, które ułatwią życie nam, naszym maluchom i wychowawcom w przedszkolu
Kłamstwo ma krótkie nogi
Nikt nie lubi być oszukiwany, a dziecko szczególnie. Nie mówmy, więc dzieciom, że wrócimy zaraz, kiedy wiadomo, że to nieprawda, bo wrócimy dopiero za 6 godzin. Czy my dobrze czulibyśmy się, gdyby w pierwszym dniu pracy ktoś nas oszukał i powiedział, że będziemy pracować tylko 3 godziny, a potem kazał nam siedzieć w pracy do późnego popołudnia?
Dziecko podobnie jak dorosły lubi wiedzieć co go czeka
Przecież niepewność najbliższej przyszłości w każdym budzi lęk. Każdemu dziecku należy się informacja, jak wygląda życie przedszkolaka, a najlepiej, kiedy może tego osobiście doświadczyć. Dlatego tak ważne są spotkania przed rozpoczęciem przedszkola. Dziecko może wtedy poznać miejsce, gdzie będzie spędzać dużą część dnia, jak też wychowawców, czy inne dzieci.
Uwierzmy, że przedszkole nie jest ponad siły dla naszego dziecka
Jeśli nie wierzysz, że twoje dziecko da sobie radę w przedszkolu robisz pierwszy krok utrudniający dziecku start w nowym miejscu. Dziecku potrzebna jest wiara w jego samodzielność, nawet , jeśli na początku będzie to dla niego trudne.
Każdemu dziecku potrzebna jest pochwała za to, że potrafiło dać sobie radę w pierwszych dniach, niezależnie czy było dzielne czy płakało bo nie umiało poradzić sobie z rozłąką.
Tak jak dorośli, tak też dzieci różnie radzą sobie z pierwszymi dniami w nowym miejscu. Pamiętaj, ze czas po przedszkolu powinien być czasem, w którym dziecko powinno być otoczone szczególnym ciepłem i troską! Teraz szczególnie potrzebuje twojej uwagi. Pochwal go za to, że było w przedszkolu, zapewnij o swojej miłości.
Poinformuj panią w przedszkolu o zwyczajach twojego dziecka
Przedszkole to czas, kiedy dziecko przestaje być często tym jedynym ukochanym i musi podporządkować się zwyczajom przyjętym w danej grupie. Nie oznacza to, że musi spać w porze, kiedy nigdy przedtem nie spało lub jeść marchewki, której nie cierpi, daj mu czas na nauczenie się nowych reguł.
Stanowczo lecz bez przemocy
Mamy, które przy porannej rozłące pytają się dziecka sto razy: czy jesteś pewien ,że już mogę odejść pokazują, że nie mają zaufania do siebie i swoich decyzji. Taka postawa daje dziecku wybór i przenosi odpowiedzialność za rozstanie na dziecko. To my decydujemy, kiedy dziecko zostawić oczywiście uwzględniając jego stan, dla przedszkolaka to za trudna decyzja.